Chapter 0: Przedmowa

Uważam, że możliwość łatwego budowania wysokiej jakości aplikacji ma decydujące znaczenie dla rozwoju wolnego i otwartego społeczeństwa. Ogranicza to największym graczom monopolizację przepływu informacji.

Dlatego w 2007 roku rozpocząłem projekt web2py, początkowo jako narzędzie nauczania, którego celem było ułatwienie tworzenia aplikacji internetowych, tak aby były szybsze i bardziej bezpieczne. Z czasem udało się zdobyć sympatię tysięcy doświadczonych użytkowników i setek programistów. Nasz wspólny wysiłek stworzył jeden z najbardziej funkcjonalnych otwartych frameworków internetowych do komercyjnego tworzenia aplikacji internetowych.

W rezultacie w roku 2011 web2py zdobył nagrodę Bossie Award dla najlepszego otwartego oprogramowania programistycznego a w 2012 zdobył nagrodę „Technology of the Year” magazynu InfoWorld.

Jak dowiesz się na następnych stronach, web2py próbuje obniżyć barierę możliwości rozpoczęcia tworzenia aplikacji internetowych przez skoncentrowanie się na trzech celach:

  • Łatwość obsługi. Oznacza to skrócenie czasu nauki a także kosztów rozwoju i utrzymania aplikacji. Dzieje się to dlatego, że web2py jest pełnym frameworkiem bez zależności. Nie wymaga specjalnej instalacji i nie ma plików konfiguracyjnych. Wszystko działa od razu po skopiowaniu plików na swój komputer, w tym serwer internetowy, baza danych i interfejs IDE dający dostęp do wszystkich funkcjonalności aplikacji. API zawiera zaledwie 12 rdzennych obiektów, które są łatwe w użyciu i w zapamiętaniu. Framework może współpracować z większością serwerów internetowych, baz danych i ze wszystkimi bibliotekami Pythona.
  • Szybkość tworzenia. Każda funkcja web2py ma swoje domyślne zachowanie (które może zostać zastąpione). Na przykład, jak tylko określi się swoje modele danych, to uzyskuje się dostęp do panelu administracyjnego opartego na bazie danych. Framework web2py automatycznie generuje również formularze dla danych i pozwala w łatwy sposób eksponować te dane w HTML, XML, JSON, RSS, itd. Framework web2py oferuje kilka widżetów wysokiego poziomu, takich jak wiki, czy siatki do szybkiego budowania kompleksowych aplikacji.
  • Bezpieczeństwo. Abstrakcyjna warstwa dostępu do bazy danych (The web2py Database Abstraction Layer - DAL) zapobiega wstrzykiwaniu SQL. Język szablonowania zabezpiecza przed fałszerstwami Cross Site Scripting. Formularze generowane przez web2py zapewniają walidację danych i blokują ataki Cross Site Request Forgeries. Hasła są zawsze kodowane. Dane sesji są przechowywane na serwerze zabezpieczając przed atakami Cookie Tampering. Ciasteczka sesji posiadają identyfikator UUID w celu zabezpieczenia przed atakami Session Hijacking.

Framework web2py jest zbudowany z perspektywy użytkownika i jest stale wewnętrznie optymalizowany, aby był szybszy i szczuplejszy, natomiast zawsze zachowywana jest kompatybilność wsteczna.

Framework web2py dostarcza swoim użytkownikom hojną wolność licencji otwartego oprogramowania LGPL. Jeśli z niej korzystasz, to mam nadzieję, że poczujesz się zobowiązany do działania podaj dalej przez swój wkład w rozwój projektu w jakiejś wybranej formie.

 top